Pojemność plecaka turystycznego a długość wędrówki

Wiele osób, które w górach zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki popełnia pewien błąd – pakują do plecaka wszystko co jest pod ręką. Jak to się kończy? Zazwyczaj już po kilku kilometrach bolą plecy, a pod ręką i tak nigdy nie ma tego co jest faktycznie potrzebne. Jak optymalnie spakować się na wycieczkę w góry?

Spacer górskim szlakiem na kilka godzin

 

Nawet przy wędrówkach górskich, które trwają zaledwie kilka godzin trzeba mieć niezbędny ekwipunek. W górach zawsze może przydać się mapa, naładowany telefon komórkowy, drobny prowiant oraz coś do picia. Aby spakować ten sprzęt wystarczy niewielki plecaczek. Dwadzieścia litrów powinno być w sam raz.

Jaki plecak na dłuższe wędrówki?

 

Przy dłuższych wędrówkach konieczne będą większe plecaki turystyczne (https://www.polarsport.pl/plecaki.html). Jednak i w tym wypadku należy zachować pewien umiar. Drobna dziewczyna mierząca ledwo metr sześćdziesiąt może mieć ogromny problem z kilkudniową wędrówką z zapakowanym po brzegi plecakiem o pojemności siedemdziesięciu litrów. Ograniczając się do tego, co jest faktycznie niezbędne na tygodniowy wypad w góry spokojnie można spakować się do plecaka o pojemności czterdziestu litrów. Aby plecak był wygodny musi zostać odpowiednio dopasowany, co nie zawsze jest proste. Warto o pomoc w dopasowaniu plecaka poprosić kogoś doświadczonego, a regulacja pasków powinna odbywać się na takim ubraniu, w jakim człowiek faktycznie będzie się poruszał w górach.