Tunel we Wrocławiu

Tunel aerodynamiczny wrocław

Tunele aerodynamiczne to duże rury z przepływającym powietrzem. Służą do kopiowania działań obiektu w locie. Naukowcy wykorzystują tunele aerodynamiczne, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak będzie latał samolot. NASA wykorzystuje tunele do testowania modeli statków powietrznych i kosmicznych. Niektóre są wystarczająco duże, aby pomieścić pełnowymiarowe wersje pojazdów.

Odpowiedni tunel

Pierwsze tunele aerodynamiczne zostały wynalezione pod koniec XIX wieku. W ten sposób stacjonarny obserwator mógł badać latający obiekt w akcji i mierzyć siły aerodynamiczne, jakie są na niego wywierane. Tunel aerodynamiczny Wrocław cieszy się ogromną popularnością. Testy w tunelu aerodynamicznym uznano za strategiczne znaczenie podczas opracowywania samolotów i pocisków naddźwiękowych w czasie zimnej wojny.

Tunel aerodynamiczny Wrocław – kup i zrób prezent sobie lub bliskim

Jeszcze później testy w tunelu aerodynamicznym zastosowano w samochodach, nie tylko w celu określenia sił aerodynamicznych, ale bardziej w celu określenia sposobów zmniejszenia mocy wymaganej do poruszania się pojazdu po drogach z określoną prędkością. W tych badaniach istotną rolę odgrywa interakcja między drogą a pojazdem, a interakcję tę należy wziąć pod uwagę przy interpretacji wyników testu. W rzeczywistej sytuacji jezdnia porusza się względem pojazdu, ale powietrze jest nieruchome w stosunku do jezdni. Niektóre tunele aerodynamiczne testowane w przemyśle motoryzacyjnym włączyły ruchome pasy pod pojazd testowy w celu przybliżenia rzeczywistego stanu.