Hamak czy namiot – co będzie lepszym wyborem na wyprawę?

Hamak czy namiot – co będzie lepszym wyborem na wyprawę?

Jeśli zapytać by o preferencje odnośnie najlepszej metody na sprawnie w terenie, wiele osób wymieni namiot. Tymczasem w wielu sytuacjach, znacznie lepszym sposobem będzie hamak turystyczny.

Z uwagi na swoją charakterystykę, tego typu hamak będzie jednak wymagał posiadania pewnej wiedzy, żeby spędzanie w nim nocy przynosiło maksimum przyjemności i komfortu. Co będzie zatem lepsze? Hamaki turystyczne czy też może jednak namioty? 

Namiot 

Namiot to mówiąc najprościej zamknięta bryła z materiału, która zależnie od wersji pomieścić może nawet kilka osób. Do działania będzie wymagać kawałka podłoża i choćby trochę manualnych umiejętności celem rozbicia.

Bardzo dobrze może odseparować od otoczenia, umożliwia schronienie wraz z bagażami. Ale są również pewne minusy: wymaga równego terenu, źle izoluje od podłoża, może się zmienić w kryty basen w przypadku intensywnych opadów.

Hamak

hamak

Z hamakiem jest zupełnie odwrotnie. Bardzo dobrze izoluje on od podłoża, możemy się powiesić nawet nad przepaścią, z właściwie zawieszonym zadaszeniem, niestraszna nam będzie bardzo deszczowa pogoda, nie zajmie zbyt wiele miejsca w bagażu, a w przypadku rozumnego użytkowania ciężko o jakiekolwiek jego uszkodzenia.

Przy ciepłej pogodzie nie trzeba brać w trasę maty. Jednakże sporo osób nie czuje się nazbyt komfortowo będąc tak odizolowanymi od otoczenia, poza tym bez właściwych akcesoriów należy się liczyć z pojawieniem się owadów. W chłodniejsze noce konieczna będzie izolacja dodatkowa pod postacią podpinki albo maty na spodzie hamaka.