Raki na buty – wszystko, co musisz wiedzieć

Raki na buty – wszystko, co musisz wiedzieć

Wycieczka w góry niesie za sobą wiele korzyści – pobyt oraz ruch na świeżym powietrzu i zapierające w dech piersiach widoki to główne zalety takich wypadów. Jednak wybierając się w góry, należy dobrze przemyśleć trasę i ekwipunek, który się ze sobą bierze, bowiem w górach nie trudno o mniej lub bardziej niebezpieczne wypadki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rakom na buty.

Czym są raki na buty?

Raki na buty to element ekwipunku, który powinien znać każdy amator wspinaczek górskich i są absolutną koniecznością podczas wypadów w góry zimą. Są to metalowe kolce, które przyczepia się do podeszwy buta, aby ten miał lepszą przyczepność podczas wędrówki po śniegu lub lodzie. Jest wiele rodzajów raków, różniących się od siebie materiałem, z którego są wykonane, sztywnością oraz rodzajem zapięcia. Raki mogą być wykonane ze stali lub aluminium, z czego te pierwsze wybiera się zwykle na nieco bardziej ekstremalne warunki i trudniejsze trasy. Ze względu na sztywność wyróżnia się raki na buty sztywne (przeznaczone na mocne nachylenia) lub pół-sztywne (przeznaczone na pola śnieżne lub lodowce). Raki można podzielić także ze względu na sposób ich mocowania do buta (raki automatyczne, raki pół-automatyczne oraz raki koszykowe).

Kiedy używać raków?

Raki na buty nie są sprzętem jedynie dla profesjonalnych górołazów, którzy zdobywają szczyty w ekstremalnych warunkach pogodowych oraz na takich wysokościach, że szczyty pokryte są lodem i śniegiem. Wybierając się na wycieczkę górską na wysokość powyżej 4000m n.p.m., musisz koniecznie wziąć ze sobą taki – nawet, jeżeli na dole świeci słońce i jest bardzo ciepło. Na tak dużych wysokościach skały często pokryte są śniegiem, nie wspominając nawet o tym, że, ze względu na warstwę zalegającego na nich lodu, są niezwykle śliskie. Nie można dać się zwieść z pozoru łatwym szlakiem – jeżeli idziemy po śniegu lub lodzie, musimy założyć raki, aby uniknąć nieszczęścia. Wystarczy bowiem raz źle postawiona noga (a o to w górach jest nietrudno), aby nawet na płaskim terenie wywrócić się i spaść. Idąc po śniegu, nie wiadomo też przecież, co dokładnie się pod nim znajduje.

Raki do butów mogą być także zastąpione raczkami do butów. Raczki do butów to, można powiedzieć, bardziej amatorska wersja raków. Są lżejsze i łatwiejsze w zakładaniu, ale za to, w przeciwieństwie do raków, nie nadają się na nieco cięższe warunki. Raczki są zaprojektowane na wędrówki, podczas których istnieje zagrożenie lekkich opadów śniegu lub delikatnych przymrozków, a trasa nie jest bardzo trudna i stroma.