Wszystko co najważniejsze o torbach i sakwach rowerowych

Wszystko co najważniejsze o torbach i sakwach rowerowych

Przy wyprawach rowerowych, zarówno tych codziennych, w obrębie danej miejscowości, czy tych dalszych, koniecznym jest wyposażenie roweru w torbę lub sakwę rowerową. Warto bliżej zapoznać się z charakteryzującymi je parametrami i cechami, aby móc wybrać dla siebie tę właściwą.

Czym kierować się przy wyborze torby rowerowej?

Podstawowym kryterium przy wyborze torby rowerowej jest rodzaj i czas trwania wyjazdu. Przy poruszaniu się rowerem w granicach jednej miejscowości sprawdzą się niewielkie, atrakcyjnie wykonane i funkcjonalne torby wyposażone w dużą ilość i kieszonek. Na krótkie, najczęściej weekendowe wyjazdy, konieczna będzie sakwa rowerowa o większej pakowności – od 10 do 20 l. Dłuższe wyprawy rowerowe wiążą się z potrzebą zabrania dużego ekwipunku. Dobrym rozwiązaniem okaże się w tym przypadku wybór sakwy o odpowiednio dobranej pojemności, sięgającej nawet do 70 l.

Rodzaje toreb i sakw rowerowych

Torby rowerowe mogą być mocowane przy kierownicy, przy ramie, albo pod siodełkiem roweru. Torba montowana przy kierownicy ma zazwyczaj nieduży, podłużny kształt i jest wyposażona w dwa pasy zapinane klamrą. Może również być większą torbą, która po ściągnięciu z roweru sprawdzi się idealnie jako torba na ramię. Torba na ramę roweru ma zazwyczaj podłużny kształt, ale można także spotkać formy o nieco szerszym kształcie, zapinane nad ramą roweru. Torba podsiodłowa najczęściej mocowane jest za pomocą pasków i rzepów do siodła roweru lub do sztycy podsiodłowej. Może być jednoczęściową konstrukcją lub składać się z dwóch elementów: pokrowca w formie uprzęży i wkładanego do niego worka. Może również być wzmocniona dodatkowym stelażem.

Zalety toreb i sakw rowerowych

Sakwy rowerowe zbudowane są z materiałów wodoodpornych, wytrzymujących nawet intensywne opady. Są także wyposażone w elementy odblaskowe. Konstrukcja wieloprzegrodowa pozwala na równomierne rozłożenie bagażu, a dodatkowe usztywnienia stanowią ochronę przed uszkodzeniem. Nie bez znaczenia jest również ich estetyka, oraz bezpieczny, szybki i odporny na uszkodzenia mechaniczne system mocowania, a także wyposażenie w dodatkowe elementy, np. saszetki na portfel i telefon czy urządzenie pozwalające na podłączenie słuchawek.