Kasety rowerowe- jak wybrać?

Kasety rowerowe- jak wybrać?

Kaseta rowerowa jest jednym z najważniejszych elementów napędu rowerowego. Odgrywa ona ważną rolę w jeździe rowerem. Typ kasety, liczba zębatek, przełożeń to wszystko wpływa na sukces kolarza. Dzięki kasecie rowerowej możliwe jest przenoszenie mocy generowanej w czasie pedałowania. Sprawia ona także, że tylne koła, nawet po zaprzestaniu kręcenia, pozwalają na zmianę przełożeń. Dzięki temu obciążenia dostosowuje się w czasie jazdy do trasy i do preferencji rowerzysty.
Kaseta rowerowa ma ukryty mechanizm zapadkowy i dzięki temu jest lżejsza, mniej awaryjna i łatwa do serwisowania.

Zalety kaset rowerowych

Dużym plusem jest duża liczba rzędów niż w wolnobiegach, w których jest sześć lub siedem rzędów. W dużych kasetach jest nawet do dwunastu koronek, dzięki czemu jest możliwy szerszy zakres przełożeń. Różnice wprawdzie nie są duże, ale dostosowanie biegu w czasie jazdy jest o wiele łatwiejsze.

kaseta rowerowa

O czym pamiętać przy wyborze kasety?

Kaseta rowerowa powinna być dostosowana przede wszystkim do terenu i do możliwości rowerzysty. Inne stopniowanie będzie potrzebne do jazdy po górach a inne po prostych trasach, inne dla doświadczonego rowerzysty, a inne dla początkującego kolarza.
Przy wyborze odpowiedniej kasety trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Będzie to liczba przełożeń, czyli podstawowy parametr, zakres przełożeń, a także kadencja, która jest najważniejsza. Decyduje ona o liczbie pełnych obrotów korbą na minutę. Najważniejsze, aby pedałowanie sprawiało przyjemność, bez wkładania wielkiego wysiłku w jazdę.