Jak wybrać dobre buty w góry?

Jak wybrać dobre buty w góry?

Górskie szlaki mogą być wyzwaniem, a do wędrówek po wymagającym terenie należy się w porę przygotować.Jak? Jednym z podstawowych kroków jest dopasowanie w porę odpowiedniego obuwia, dzięki któremu strome zejścia i kamieniste ścieżki przestaną być utrudnieniem.

Z jakiego materiału powstają najlepsze buty w góry?

Asortyment butów górskich w Polarsport jest coraz szerszy, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Które będzie najlepsze? To kwestia indywidualnych preferencji. Dla jednych idealne buty w góry to solidne, skórzane trapery, dla innych wygodne obuwie, wykonane ze sztucznych materiałów. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, każdy z tych typów może się świetnie sprawdzić na górskim szlaku. Warto natomiast skupić się na wewnętrznej warstwie obuwia górskiego, dzięki któremu można uchronić stopę przed przemoczeniem. Tu ważną rolę odgrywa membrana (np. słynny Gore-tex), która nie przepuszcza wody i sprawia, że nawet w deszczowe dni możemy się cieszyć długimi wędrówkami.

Podeszwa: kwestia, której nie można lekceważyć.

O tym, jak buty będą się spisywały na górskich szlakach, w znacznej mierze decyduje też podeszwa. W jej przypadku warto stawiać na te rozwiązania, które gwarantują dobrą amortyzację. To ważne w chwili, gdy czeka nas długi marsz z ciężkim bagażem oraz spora ilość zejść – często dość stromych. Dobra podeszwa powinna też posiadać głęboki bieżnik, dzięki czemu buty górskie zapewnią nam dobrą przyczepność. Tam, gdzie pojawiają się skały i kamienie, tam, gdzie mogą się pojawić oblodzenia na ścieżce, tak dobra przyczepność staje się sprawą wyjątkowo ważną. Wielkim udogodnieniem są też gumowe otoczki, łączące cholewkę i podeszwę. Dzięki nim stopa jest jeszcze lepiej chroniona przed urazami, a but przed uszkodzeniem przez drobne kamyki i inne przeszkody.

Wybór dobrego obuwia w góry jest sprawą bardzo ważną dla każdego amatora aktywnego wypoczynku. Im lepiej dopasujemy buty do swych potrzeb, tym większym komfortem będziemy się mogli cieszyć na szlaku.