Jak prać kurtkę narciarską z membraną?

Jak prać kurtkę narciarską z membraną?

Czy można prać w ogóle odzież z membraną? To pytanie pojawia się wielokrotnie i często możemy usłyszeć sprzeczne opinie. Z jednej strony mamy totalnych przeciwników takich rozwiązań, którzy gdyby zobaczyli kurtkę narciarską z membraną w pobliżu pralki zaczęliby być na alarm. Z drugiej zaś, osoby, które sądzą, że przy odpowiednim zachowaniu procedur, bez problemu można w taki sposób potraktować kurtkę. Kto faktycznie ma rację i jak dbać o czystość takiej kurtki narciarskiej bez narażenia jej na uszkodzenia?

Obalmy mit

kurtki na narty

Mitem jest, że nie można prać w domowych warunkach ubrań z membraną. Wręcz przeciwnie. Dla zachowania higieny i komfortu noszenia należy prać je regularnie. W takim razie jak to robić dobrze?

Pralka czy pranie ręczne?

Mogłoby się wydawać, że pranie ręczne jest jedynym wyborem. Nie do końca. Jeśli producent na metce nie zaznacza, iż pranie w pralce jest wykluczone, droga wolna. Można śmiało pakować kurtki na narty do bębna. Należy jednak pamiętać by temperatura nie przekraczała 40stC. Poza tym, co jasne, warto przez praniem dokładnie sprawdzić wszystkie kieszenie. Podczas sezonu, często zdarza się, że czy to zapasowe rękawiczki, czy opakowanie po gumach do żucia będzie pałętać się w jednej z wielu kieszonek. Lepiej to sprawdzić. 

Należy też przygotować pralkę. Opróżnić i wyczyścić podajnik z resztek proszku. Membrana źle znosi kontakt z klasycznymi detergentami, dlatego do prania kurtek narciarskich warto wybrać specjalistyczny preparat. Co bardzo ważne, nie wolno do prania dodawać płynu do płukania, lub płynu zmiękczającego.

Stosując te porady, kurtka narciarska będzie czysta, a membrana nienaruszona.