Rower trekkingowy — czym się charakteryzuje?

Rower trekkingowy — czym się charakteryzuje?

Jazda no rowerze to jedna z najbardziej popularnych form aktywnego spędzania czasu. Zalecana jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a także dla osób starszych. Aby w pełni czerpać korzyści z jazdy, niezbędny jest jednak odpowiedni rower, który będzie jak najlepiej dopasowany do naszych preferencji. Dużą popularnością na rynku rowerowym cieszą się rowery trekkingowe. Czym charakteryzują się takie modele?

Główne cechy rowerów trekkingowych

Rower trekkingowy nazywany jest również często rowerem turystycznym. Jak sama nazwa wskazuje, najlepiej nadaje się do długodystansowych podróży po zróżnicowanym terenie. Czym charakteryzują się rowery tego typu? Oto kilka głównych cech rowerów trekkingowych:

  • konstrukcja ramy – rama roweru trekkingowego jest prostsza i dzięki temu wygodniejsza w porównaniu do roweru szosowego; nie należy do najlżejszych, jednak jest wytrzymała i pozwala na pionową pozycję siedzącą;
  • szerokie opony – szerokie opony o grubym bieżniku zapewniają lepszą przyczepność na zmiennej nawierzchni;
  • dodatkowe uchwyty – rowery trekkingowe często wyposażone są w specjalne uchwyty na bagażniki bądź sakwy, co umożliwia łatwe przewożenie bagażu;
  • szerokie i wygodne siodełko – znacznie poprawia komfort jazdy, szczególnie podczas długich tras.
rower trekkingowy

Dla kogo rower trekkingowy?

Dla kogo rower trekkingowy będzie najlepszym wyborem? Ten model na pewno docenią miłośnicy długich podróży, ale nie tylko. Rowery trekkingowe poleca się również osobom ceniącym komfort jazdy. Zapewniają one bowiem wygodną pozycję siedzącą, wyposażone są w amortyzatory oraz inne elementy, które znacząco minimalizują wstrząsy podczas jazdy. Rower trekkingowy jest również bardzo wszechstronny, dlatego nadaje się do jazdy po różnorodnym terenie, takim jak asfalt, szutry czy drogi gruntowe. Dzięki temu jest to odpowiedni model dla osób, które lubią poznawać różnorodne trasy i tereny.