Rowery crossowe jako alternatywa dla szosówki – cechy jednośladów

Rowery crossowe jako alternatywa dla szosówki – cechy jednośladów

Rower crossowy to swego rodzaju rower hybrydowy, który może pozwolić zarówno na kolarstwo szosowe, jak i górskie. Został zaprojektowany tak, aby był wygodniejszy niż tradycyjny rower szosowy, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących i osób dojeżdżających do pracy.

Co oznacza pojęcie roweru crossowego?

Definicja roweru crossowego (https://www.greenbike.pl/rowery-crossowe-c-62_63.html) nie jest jasna i wiele osób do tej kategorii zalicza rowery z pogranicza trekkingowych i górskich. Rowerzysta szosowy może uznać ten typ jednośladu za znajomy ze względu na koła o średnicy 28”. Użytkownik roweru miejskiego uzna ten rower za podobny do jego ze względu na amortyzację obecną przy kierownicy.

Kiedy widzisz, ile opcji masz przy zakupie roweru crossowego może być trudno dokonać wyboru. Być może zechcesz kupić rower, który jest przeznaczony do jazdy po szlakach, a nie tylko do niedzielnej jazdy po mieście. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wybór odpowiedniego roweru crossowego.

Jak wybrać rower crossowy?

Przede wszystkim należy kierować się takim czynnikiem jak wytrzymałość. Rowery crossowe są przeznaczone do intensywnego użytkowania i wymagają cięższych materiałów ramy, takich jak stal, aluminium lub tytan. Potrzebują również bardziej wytrzymałych elementów, takich jak hamulce i przerzutki, które zwykle wytrzymują większy nacisk i użytkowanie.

Najtańsze rowery crossowe zwykle kosztują około 2 – 3 tys. złotych i taka jest też ich średnia cena. Warto zwrócić uwagę na liczbę biegów i dobrać ją do swojego stylu jazdy. Wytrzymałość zwykle idzie w parze z ceną. Hydrauliczne hamulce tarczowe powinny zapewnić przyczepność i bezpieczeństwo na drodze. Jeśli chodzi o ramę, tę można rozróżnić mając na względzie płeć. Rower crossowy występuje zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej.