Czym są narty skiturowe?

Czym są narty skiturowe?

Od kilku sezonów w naszym kraju, coraz bardziej popularne są narty skiturowe. Oczywiście Polska nie jest wyjątkiem, moda na narty zwane również nartami turowymi przyszła do nas z krajów, które mają większe od naszych tradycje narciarskie, czyli z Francji, Austrii oraz Włoch. Pomówmy sobie o tym, czym jest narciarstwo skiturowe oraz czym są narty skiturowe. Jest to ważne szczególnie dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy nie kupić sobie nart skiturowych, ale nie mają w zasadzie wiedzy o tej dyscyplinie, poza różnego rodzaju informacjami ogólnymi.


Szusowanie poza stokiem, czyli powrót do korzeni


Narciarstwo skiturowe, chociaż marketing próbuje sprzedać jako nowość, jest w rzeczywistości starsze od narciarstwa zjazdowego, a znawcy tematu sugerują, że rozwijało się ono wcześniej lub równolegle z narciarstwem biegowym. Wymienienie tych dwóch dyscyplin jednocześnie w odniesieniu do narciarstwa turowego, nie jest tutaj zresztą przypadkowe. Narciarstwo skiturowe jest niejako połączeniem tych dwóch dyscyplin. Narty skiturowe pozwalają na zjeżdżanie ze stoku, poruszanie się po płaskim terenie w sposób podobny do narciarstwa biegowego oraz na podchodzenie pod strome wzniesienia. Narciarstwo skiturowe było kiedyś uprawiane przez każdego, kto uprawiał narciarstwo w czasach kiedy nie było infrastruktury, do znanego nam narciarstwa biegowego i alpejskiego.


Czym charakteryzują się narty skiturowe?

Dla niewprawnego oka narty turowe są łudząco podobne do nart zjazdowych. Są podobnej szerokości (choć zazwyczaj nieco szersze), podobnej długości (choć zazwyczaj nieco dłuższe), są mniej taliowane, ale i tej cechy nie są pozbawione. Narty te zazwyczaj są o ogólnej twardości średniej, ponieważ są przeznaczone do jazdy po puchu lub śniegu o nierównomiernym rozłożeniu oraz są bardzo lekkie. Jeśli chcemy znaleźć podobieństwa do narciarstwa biegowego, to raczej nie znajdziemy ich w samych nartach, a w wiązaniach i w butach. Buty umożliwiają bowiem szerszy zakres pracy stopy niż w butach zjazdowych, a dodatkowo wiązanie pozwala na sztywne przymocowanie buta, ale pozwala też oswobodzić piętę.