Jak należy wybierać lampki rowerowe?

Jak należy wybierać lampki rowerowe?

Oświetlenie rowerowe to absolutnie podstawowe wyposażenie, w które wyposażyć się musi każdy rowerzysta. Nie tylko oświetla drogę podczas jazdy po zmierzchu, lecz dodatkowo sprawia, że rowerzysta jest dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu. Nic więc dziwnego, że wszyscy rowerzyści szukają informacji, jak powinno się wybierać lampki rowerowe.

Rodzaje lampek rowerowych

Rowerzysta szukający oświetlenia powinien przede wszystkim wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje lampek. Na rynku znaleźć można:

  • lampki przednie ostrzegawcze,
  • lampki przednie oświetlające,
  • lampki tylne.

Lampka przednia ostrzegawcza jedynie sygnalizuje obecność rowerzysty, lecz nie daje na tyle mocnego światła, aby mogła oświetlać mu drogę. Lampka oświetlająca ma na tyle silny strumień światła, że umożliwia jazdę nawet w nocy.

lampki rowerowe

Najważniejsze parametry rowerowego oświetlenia

Dobre lampki rowerowe powinny posiadać istotne dla rowerzysty funkcje i cechy charakterystyczne. Przede wszystkim należy tu wspomnieć i różnych trybach pracy, czyli np. świeceniu ciągłym lub mrugającym. Niezwykle istotne jest również to, aby oświetlenie było całkowicie wodoodporne. Każdy rowerzysta wybierający lampki rowerowe powinien sprawdzić ich zasilanie — wśród popularnych rozwiązań wymienić można dynamo, wewnętrzny akumulator lub po prostu baterię. Inną istotną cechą dobrych lampek rowerowych jest ich sposób montażu. Rowerzyści muszą wiedzieć, że nie każda lampka pasuje na każdy rower. Z tego też powodu przed zakupem koniecznie trzeba się upewnić, że upatrzony model będzie kompatybilny z posiadanym rowerem.