Radary i transpondery radarowe w nawigacji morskiej

Radary i transpondery radarowe w nawigacji morskiej

Nawigacja morska pozwala nam na bezpieczne przemieszczanie się po wielkich wodach od punktu wypłynięcie do punktu docelowego. Jest to dla nas duże ułatwienie, ponieważ dzięki nawigacji morskiej możemy odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie jesteśmy”. Z uwagi na coraz to większy rozwój nowoczesnych technologii niemalże całkowicie odchodzi się od tradycyjnych metod nawigacji na rzecz nowocześniejszych rozwiązań takich jak, chociażby nawigacja satelitarna.

Czym jest SART?

SART jest to transponder radarowy, czyli przenośne urządzenie, które pomaga nam w wykryciu radaru umieszczonego na innej jednostce pływającej  i poinformowaniu go o tym, że potrzebujemy pomocy. Transponder SART nawiązuje kontakt bezpośrednio ze statkiem, nie z satelitą. Jest to urządzenie niezbędne na każdej jednostce pływającej. Transponder okazuje się niezastąpiony w trudnych przypadkach, ponieważ potrafi zarówno odebrać, jak i nadać sygnał co w niecodziennych sytuacjach może uratować nam życie.

Czym jest radar statków i do czego służy?

transponder

Radar statków jest to urządzenie umożliwiające wykrycie położenia danej jednostki pływającej. Na każdym statku od pewnej wagi musi zostać zamontowany nadajnik dzięki, któremu można go zlokalizować. Dzięki radarowi statków można uniknąć kolizji, zwłaszcza kiedy statki przepływają przez wąski port. Korzystając z radaru możemy również zobaczyć ich głębokość pod wodą. Jest to z pewnością urządzenie znacznie ułatwiające żeglugę morską.