Co może być napisane na nieśmiertelniku?

Co może być napisane na nieśmiertelniku?

Z założenia nieśmiertelniki są noszone przez żołnierzy po to, by umożliwić ich identyfikację. Są one jednak używane także przez cywili, co sprawia, że pojawiło się wiele ich projektów oraz pomysłów na spersonalizowanie blaszek. Co może być napisane na nieśmiertelniku? Na jakie napisy decydują się inni?

Nieśmiertelnik żołnierza Wojska Polskiego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na nieśmiertelniku żołnierza Sił Zbrojnych RP powinny znaleźć się niezbędne dane umożliwiające jego identyfikację. Jest to imię i nazwisko, grupa krwi oraz numer PESEL. Na blaszkach wybija się też nazwę „Siły Zbrojne RP”. Więcej danych nie jest potrzebne, choć kiedyś również umieszczano na blaszkach wyznanie. Miało to na celu umożliwienie pochówku żołnierza zgodnego z wyznawaną przez niego religią. Obecnie nie przywiązuje się do tego aż tak dużej wagi, bo pogrzeby wojskowych są organizowane w uzgodnieniu z rodziną. Dane podane na żołnierskim nieśmiertelniku całkowicie wystarczą do tego, by odnaleźć go w bazach wojskowych i uzyskać pełną informację na jego temat.

Motto, cytaty, ważne zdania

W przypadku nieśmiertelników noszonych przez cywili można popuścić wodze fantazji. Na blaszkach można wygrawerować zdania, które mają ogromne znaczenie dla osoby noszącej ozdobę. Mogą to być motta, ważne cytaty albo po prostu myśli przewodnie, które zasługują na upamiętnienie. W przypadku cywili nie ma potrzeby decydowania się wyłącznie na utrwalanie danych do identyfikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieśmiertelnik z hobby4men.com stał się przyjemną pamiątką, która nie pozwoli zapomnieć o czymś ważnym. Takie teksty mogą stać się inspiracją i motywacją do dalszego działania. Z pewnością warto dobierać je ostrożnie po to, by wybrać najciekawsze i najbardziej znaczące. Czasami na nieśmiertelniku wystarczy wygrawerować datę, która jest symboliczna dla jego właściciela. Może ona zastąpić wiele słów i być zrozumiała tylko dla niektórych osób.

Nadruk zdjęcia

Nowoczesne nieśmiertelniki można nawet zadrukowywać zdjęciami w kolorze. Są sklepy, które specjalizują się w przygotowywaniu takich ozdób na specjalne zamówienia. Nieśmiertelniki są trwałe i mocne, ale w niczym nie przypominają swoich żołnierskich odpowiedników. Do nich nawiązuje jedynie kształt blaszek oraz materiał, z których zostały wykonane. Zdjęcia nadrukowane na metalu mogą być rodzajem bardzo oryginalnej pamiątki, która przetrwa nawet w najtrudniejszych warunkach. To dobry pomysł prezentu urodzinowego lub rocznicowego. Z pewnością sprawdzi się również jako podarunek na dzień ojca.