Uprząż wspinaczkowa – i co dalej?

Uprząż wspinaczkowa – i co dalej?

Sezon wspinaczkowy w pełni, warto więc zapoznać się z ofertą uprzęży wspinaczkowych dostępnych na rynku. Przedstawienie podstawowych cech asortymentu niewątpliwie pomoże w wyborze najlepszego modelu według własnych, osobistych preferencji.

Uprząż wspinaczkowa dla początkujących

Zdecydowanym liderem jest zaprojektowana według preferencji unisex uprząż z paskiem, z możliwością regulacji o wadze do 340 gramów, co powoduje, że jest to jedna z najlżejszych uprzęży sportowych. Wykonana w nowej odświeżonej kolorystyce posiada wyprofilowany i oddychający pas. Zaletą uprzęży jest możliwość długiego wiszenia bez dyskomfortu.

Kwestią otwartą pozostaje dobór wielkości uprzęży. Najbardziej odpowiednią uprzężą jest ta, która pozwala na włożenie za pas biodrowy oraz udowy dłoni. Poruszanie dłonią powinno odbywać się z trudem, niemniej dłoń powinna w uprzęży wspinaczkowej się zmieścić. Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest bardzo istotne. Zbyt luźna uprząż stanowi zagrożenie i może przyczynić się do wypadku.

Każda uprząż wspinaczkowa – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/uprzeze.html wyposażona jest w uchwyty, na których wiesza się karabinki lub ekspresy, nazywane szpejarkami. Aby sprawdzić właściwy rozmiar należy nakładając uprząż złapać za przednie szpejarki, wyprostować taśmy i sprawdzić pętle udowe. Te ostatnie przy manewrze zakładania mają tendencję do odwracania się i przekręcania do góry.

Wybór uprzęży wspinaczkowych jest ogromny. Ceny za modele nieprofesjonalne zaczynają się od 150 zł. A przecież poza uprzężą w góry musimy zabrać odpowiednie buty wspinaczkowe, liny, przyrządy asekuracyjne, woreczek na magnezję czy też kask wspinaczkowy. To wszystko jest jednak niewystarczające. Przygodę ze wspinaczką należy bezwzględnie zacząć od profesjonalnego kursu wspinaczkowego, który przekaże zasady bezpiecznego wspinania się jak również nauczy operacji sprzętem wspinaczkowym.

Przygodę ze wspinaniem można rozpocząć już nawet w dzieciństwie. Najważniejsze we wspinaczce to mieć odpowiedzialnego instruktora i opiekuna, dzięki którym ten sport staje się bezpieczny i rozwijający. Warto rozejrzeć się za miejscem do wspinania na sztucznych obiektach. Nawet jeśli jest się miłośnikiem natury i preferuje się wspinanie w skałach, to często pogoda zadecyduje o korzystaniu ze sztucznych ścianek wspinaczkowych.

Należy pamiętać, że wspinanie to sport, który angażuje wszystkie części ciała. Dzięki wspinaczce mięśnie stają się mocniejsze, a partie nóg, rąk, brzucha czy pleców wyrzeźbione. Godzinna wspinaczka to utrata od 500 – 900 kcal. Wyróżniamy trzy rodzaje wspinaczki: wspinaczkę zimową, hakową i klasyczną. Natomiast z uwagi na miejsce jej wykonywania – wspinaczkę: górską, skałkową, ściankowa i wielkościankową.

Jak widać wspinanie nie zna ani wieku ani płci, ani miejsca. Jest dostępne dla wszystkich. Dla wielu wspinanie to nie sport, to styl życia.