Jaki powinien być rower szosowy?

Jaki powinien być rower szosowy?

Rowery szosowe to rowery zaprojektowane tak, aby zabrać Cię tak daleko i tak szybko, jak tylko pozwolą Ci na to Twoje nogi. Nazwa roweru szosowego pochodzi od terenu, do którego jest przeznaczony – drogi. Na pierwszy rzut oka, rower szosowy nie zmienił się zbytnio na przestrzeni lat. W porównaniu ze złożonym rowerem górskim z pełną amortyzacją, jest to tradycyjny rower o sylwetce niemal identycznej jak te, na których ścigano się 60 lat temu.

Charakterystyka roweru szosowego

rower szosowy

Rama jest sercem każdego roweru, a ramy rowerów szosowych są zazwyczaj aluminiowe lub karbonowe, a w bardziej niszowych modelach stosuje się stal i tytan. Tradycyjne ramy szosowe mają górną rurę i krótszy wspornik siodła, ale obecnie najbardziej rozpowszechniona jest geometria kompaktowa, z pochyloną górną rurą, co pozwala uzyskać mniejszą i lżejszą ramę, a także poprawić wysokość nad poziomem morza. Bardzo ważne jest, aby kupić ramę o odpowiednim rozmiarze i kształcie dla siebie i rodzaju jazdy, którą będziesz uprawiać. Koła w rowerach szosowych nie muszą być tak wytrzymałe jak w rowerach górskich, dlatego mają mniej szprych i lżejsze obręcze. Aerodynamika jest ważna, więc obręcze są czasami głębsze (głębokość odnosi się do wysokości przekroju obręczy widzianej z boku roweru). Tradycyjnie, obręcze szosowe były bardzo wąskie, ale w ostatnich latach stają się coraz szersze, ponieważ badania wykazały, że jest to bardziej aerodynamiczne. Opony do rowerów szosowych są również wąskie, ale nie tak wąskie jak kiedyś, ponieważ szersze opony są wygodniejsze i często szybsze. W rowerach szosowych stosowane są biegi, które są bardziej upakowane, aby pomóc Ci pedałować z idealną prędkością (obroty pedałów na minutę są określane jako kadencja).

Jak wybrać rower szosowy?

Kupno roweru szosowego może być obarczone żargonem i zamieszaniem, dlatego poniżej omówimy wszystko, co należy wiedzieć, aby wybrać rower szosowy idealnie dopasowany do Twoich wymagań .Pierwszym krokiem do zrozumienia, jakiego roweru szosowego potrzebujesz, jest ustalenie, jakie rodzaje rowerów szosowych faktycznie istnieją, a co ważniejsze, co odróżnia je od siebie pod względem przeznaczenia. Rowery są przeważnie jednopłciowe, ale kilka marek produkuje rowery specjalnie dla kobiet. Hierarchia modeli tych marek będzie zazwyczaj naśladować podejście unisex przedstawione poniżej, ale najlepsze damskie rowery szosowe będą zawierać subtelne różnice dostosowujące ramę i jej komponenty do wymagań kobiet. Rowery wyścigowe można podzielić na dwie kategorie: lekkie i aero. Najlepsze lekkie rowery skupiają się na wadze; używają płytkich kół, mniejszych rur ramy i minimalnych elementów dodatkowych w celu utrzymania niskiej wagi. Najlepsze rowery aero skupią się na przecinaniu wiatru, zazwyczaj z głębszymi kołami i głębszymi rurami ramy o aerodynamicznym profilu. W tej kategorii wyścigów niektóre marki łączą obie te cechy w jednym rowerze, zaprojektowanym tak, aby uzyskać optymalną równowagę między nimi.