Rowery szosowe to najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna kategoria rowerów. Idealnie nadają się do wsiadania i wysiadania, nietrudno nimi jeździć po szosie i po szlaku, dobrze nadają się do szybkiej jazdy, jak i do długich wycieczek. Charakteryzują się różnorodnością typów ram i konstrukcji, więc znajdzie się opcja na każdy gust.
Rower szosowy stworzony do rywalizacji
Chociaż posiadanie takiego roweru jako podstawy swojej kolekcji rowerów jest dobrym pomysłem dla każdego, to z pewnością nie jest to opcja dla profesjonalnych kolarzy wyścigowych. W rzeczywistości rowery szosowe są przeznaczone do rywalizacji – przy tym są zaprojektowane do jazdy po utwardzonych drogach i utwardzonych ścieżkach.
Ogólnie rzecz biorąc, rowery szosowe charakteryzują się detalami, które wpływają na ich wydajność:
– Wysokiej jakości rama wykonana z aluminium lub włókien węglowych pozwala zaoszczędzić na wadze bez utraty wytrzymałości;
– Koło ma optymalny profil aerodynamiczny;
– Hamulce tarczowe pozwalają hamować szybciej;
– Siodełko odpowiednie na długie wycieczki, w którym można wygodnie się poruszać
Rowery szosowe są zaprojektowane do rozwijania prędkości
Najlepszą rzeczą w rowerze szosowym jest to, że został on zaprojektowany w jednym celu – do osiągania prędkości. Spójrz na jakikolwiek inny typ roweru, a zauważysz, że jest on wyposażony w wiele dodatkowych elementów, takich jak dodatkowe biegi, błotniki, bagażniki i inne rzeczy, które nie są potrzebne w tym rodzaju roweru. Oznacza to, że rower szosowy jest lekki i dzięki temu łatwiej na nim szybko jeździć.
Konstrukcja – rama wykonana jest z cienkich, ale wytrzymałych rurek z włókna węglowego i aluminium. Zakrzywiona kierownica pozwala siedzieć bardziej wyprostowanym niż w rowerze górskim, co zmniejsza opór powietrza. Opony są węższe niż w większości rowerów (23 mm), co również zmniejsza opór powietrza.