Plecaki górskie, turystyczne, trekkingowe – który wybrać?

Plecaki górskie, turystyczne, trekkingowe – który wybrać?

Długie górskie wędrówki mają swój urok. Ta forma aktywności pozwala lepiej dotlenić organizm. Krew szybciej krąży w żyłach, poprawia się kondycja i spada ryzyko zawału serca. Nic dziwnego, że taka forma aktywności zyskuje coraz większą popularność. Aby taka górska wyprawa przebiegła bez przeszkód i dawała satysfakcję, niezbędny jest odpowiedni ekwipunek. Podstawowym wyposażeniem turysty jest plecak.

Plecak górski – zapakuj się na wyprawę

Właściwie dobrany plecak pozwoli nie tylko zabrać niezbędne rzeczy, ale także zapewni komfort podczas wycieczki. Przy doborze plecaka turystycznego powinniśmy kierować się nie tylko jego pojemnością.

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

System nośny plecaka powinien być dostosowany do długości tułowia, w przeciwnym wypadku będzie powodował dyskomfort podczas noszenia. Jeżeli mamy zamiar wędrować z większym ciężarem, powinniśmy wybrać plecak wyposażony w pas biodrowy. Na biodrach, nie na ramionach powinna spoczywać większa część niesionego ciężaru.

Jakiej pojemności powinien być plecak górski?

  • Mały plecak, to taki o pojemności do 35L. Świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę, gdy nie przewidujemy noclegu;
  • Średni plecak ma pojemność do ok. 65L Nadaje się na kilkudniowe wyprawy. Wyposażony w stelaż i system samonośny, zapewnia komfort użytkowania;
  • Duży plecak trekkingowy, czyli taki o pojemności przekraczającej 60L. Przeznaczony jest na długie wyprawy, na które zabieramy pełne wyposażenie t.j namiot, śpiwór czy kuchenka turystyczna.

Jak spakować plecak turystyczny?

Podstawową zasadą pakowania plecaka, o której powinniśmy pamiętać, jest umieszczenie ciężkich przedmiotów w środkowej części plecaka. Na dół pakujemy rzeczy lekkie, ale zajmujące dużo miejsca np. śpiwór. Na górze plecaka umieszczamy rzeczy najpotrzebniejsze tj. woda, mapa, apteczka.