Rower elektryczny – Czym jest i jak działa?

Rower elektryczny – Czym jest i jak działa?

Czy jest rower elektryczny?

Rower elektryczny to zwykły rower, po prostu polega na dodatkowych komponentach, które współpracują ze sobą, aby umożliwić im działanie. Wszystkie rowery elektryczne korzystają z asystenta pedału. Tutaj silnik jest uruchamiany tylko wtedy, gdy pedały są już w ruchu. Dzięki temu rowerzysta może nadal trenować, ale z dodatkowym wzmocnieniem ułatwiającym jazdę.

Jakie są trzy główne komponenty, dzięki którym rower elektryczny działa?

 Jak wspomniano wcześniej, rower elektryczny opiera się na komponentach, które współpracują ze sobą i pozwalają mu działać. Rower elektryczny składa się z trzech głównych elementów:

1. Silnik

Istnieją różne miejsca na elektryczny silnik rowerowy. Każdy ma swoje zalety; piasta przednia, piasta tylna i silnik z napędem środkowym. Głównym celem silnika jest zapewnienie momentu obrotowego podczas pedałowania. Im bardziej zaawansowany silnik elektryczny, tym większy moment obrotowy oferuje. Im większy masz moment obrotowy, tym więcej mocy możesz wydobyć z roweru.

2. Bateria

Akumulator w rowerze elektrycznym może znajdować się w różnych miejscach na rowerze, często w zależności od typu i rozmiaru ramy. Każda marka, model i typ baterii oznacza, że będą musiały być ładowane przez inny czas. Średni czas ładowania to od pięć do sześciu godzin. Ładowanie baterii jest proste: podłączasz ją tak jak telefon komórkowy.

3. Czujnik

Czujnik w rowerze elektrycznym to bardzo ważny element. W różnych rowerach elektrycznych stosowane są dwa rodzaje czujników: czujnik prędkości lub czujnik momentu obrotowego. Czujnik prędkości natychmiast włącza silnik po rozpoczęciu pedałowania, co zapewnia pomoc w jeździe. Czujnik momentu obrotowego jest trochę mądrzejszy. Reaguje z niewielkim wspomaganiem, dopasowując się do Twojej prędkości, gdy się poruszasz. Jest znacznie bardziej responsywny i pomaga przy prędkości i manewrach.

Ile kosztuje naładowanie roweru elektrycznego?

Całkowite naładowanie typowego akumulatora elektrycznego roweru o pojemności 500 W zajmie od pięciu do sześciu godzin za pomocą standardowej ładowarki. Nie musisz czekać, aż bateria się wyczerpie, możesz ją naładować w dowolnym momencie. Cena energii elektrycznej różni się w zależności od dostawcy, ale zazwyczaj jest to stawka około 50 groszy za kWh.

Jaki jest zasięg roweru elektrycznego?

Zasięg Twojego roweru elektrycznego  będzie się różnić w zależności od pojemności akumulatora, sposobu jazdy i terenu.